Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

National Student Auditions: Cascade Chapter Musical Theatre

November 10 - November 11

A huge congratulations to all the singers from todays musical theatre auditions! Here is a list of the top 5 scoring singers from each category! You can hear the top 3 of each category tomorrow during the Honor’s Recital at 3pm! *Please excuse and correct any typos as this list has been re-formatted several times.

 
 
1A1-1st place
Janessa Minta
Teacher: Beverly Park
 
1A1-2nd place
Abigail DeYoung
Teacher: Amy Hansen
 
1A1-3rd place
Chloe Lezotte
Teacher: Angelina Annello-Dennee
 
1A1-4th place
Kirsten Wilson
Teacher: April Brookins-Duvic
 
1A1-5th place
Amy Guo
Teacher: Vanessa Jump Nelson
 
1A2-1st place
Lana Sage
Teacher: Sarah Maines
 
1A2-2nd place
Gia Tognoli
Teacher: Jamie Jacobson
 
1A2-3rd place
Mbassey Tourray
Teacher: Kent Wilson
 
1A2-4th place
Sydney Hoffman
Teacher: Beverly Park
 
1A2-5th place
Tova Mertz
Teacher: Kara Quello
 
1B1-1st place
Kristen Luna
Teacher: Karen Mallory
 
1B1-2nd place
Maddie Williams
Teacher: Kent Wilson
 
1B1-3rd place
Riley Schmidt
Teacher: Joannah Ball
 
1B1-4th place
Laurel Gray
Teacher: Erin McCarthy
 
1B1-5th place
Gracie Closson
Teacher: Sarah Maines
 
1B2-1st place
Anna Bakun
Teacher: Erin McCarthy
 
1B2-2nd place
Ellie Deloretto
Teacher: Joannah Ball
 
1B2-3rd place
Lilla Seitz
Teacher: Bryce Tomlin
 
1B2-4th place
Rachel Doyel
Teacher: Lisa Actor-Leslie
 
1B2-5th place
Emma Butler
Teacher: Amy Hansen
 
2A-1st place
Andy Bakun
Teacher: Erin McCarty
 
2B-1st place
Alex Jackson
Teacher: Vanessa Jump Nelson
 
2B-1st place
Sam Majors
Teacher: Karen Mallory
 
2B-2nd place
Jordan Remein
Teacher: Allison Swenson-Mitchell
 
2B-3rd place
Markos Buhler
Teacher: Karen Mallory
 
2B-4th place
Camerson Forster
Teacher: Kara Quello
 
5-1st place
Hannah Sapitan
Teacher: Erin McCarthy
 
5-2nd place
Madi Zuro
Teacher: Nicola Nine-Zielke
 
5-3rd place
Carmen Charles
Teacher: Sarah Maines
 
5-3rd place
Sophia Gourlay
Teacher: Hsin Yi Lin
 
5-4th place
Sophia Ekdahl
Teacher: Erin McCarthy
 
6-1st place
Jacob Hungerford
Teacher: Nicolas Larson
 
6-2nd place
Liam Bloodgood
Teacher: Jamie Jacobson
 
9-1st place
Abigail Spear
Teacher: Nicolas Larson
 
9-2nd place
Naomi Bennett
Teacher: Amy Hansen
 
9-2nd place
Katie Thresher
Teacher: Nicola Nine-Zielke
 
9-3rd place
Gracie Conant
Teacher: Angelina Annello-Dennee
 
9-3rd place
Emma Freauff
Teacher: Amy Hansen
 
10-1st place
Mitchell Garrison
Teacher: Linda Appert
 
10-2nd place
Quentin Durfee
Teacher: Jamie Jacobson
 
Adult Avocational (MT)-1st place
Lauren Meyer
Teacher: Angela Reiswig
 
Adult Avocational (MT)-2nd place
Laurie Mason
Teacher: Beverly Park
 
Adult Avocational (MT)-3rd place
Cristina Kennington
Teacher: Laura Thoreson

 

Registration deadline and handbook coming soon.

Details

Start:
November 10
End:
November 11

Venue

Western Oregon University